Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Kayıt Et | Giriş YapRSS Feed  | 

İlan Gönder

İKİNCİ EL KOMPRESÖR -- JENERATÖR ---
    ---- DEĞERİNDE ALIYORUZ ----

      0216 526 06 66

Hava Kurutucu Nedir – Nasıl kurulur – Kurulum Planı

| Hava Kurutucu | 4 Aralık 2013

Hava kurutma cihazı nedir?

. Leave a comment.

Kompresörlerin üretmiş olduğu yukarıda anlatılan safsızlıkların ortadan kaldırılabilmesi için hava kurutma cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar çalışma prensiplerine göre iki ana sınıfa ayrılırlar.

Soğutma metoduyla basınçlı havayı kurutan cihazlar. (Refrigeration Dryers

Bu cihazlar bir soğutucu gurubu (Chiller) ve bir tüpten ibaret olup yüksek debide kurutucuya giren basınçlı havayı soğutmaya çalışarak çiğlenme noktasını düşürmeye çalışır. Kurutucunun tüpüne gelen hava bir bekleme süresi yaşayarak soğutulur ve tesisata verilir. Burada havanın nemini bertaraf etmeni ötesinde diğer safsızlıkları ortadan kaldırabilmek için kurutucun giriş ve çıkışına belirli filtrelerin tesis edilmesi zorunluluğu vardır (Partikül fitresi, yağ filtresi). Aksi taktirde kompresörün ürettiği diğer safsızlıklar bir nebze nemi alınmış olan basınçlı havaya beraber tesisata gider. Ayrıca bu kurutucularda doğru kapasite seçimi yapılmaz ise cihaz yetersiz kalır ve eğer tesisat izole edilmediyse soğuyarak tesisata giren hava sıcakla ilk karşılaştığı mesafede (8 metre) tekrar yoğuşmaya başlar. Sonuçta oluşan nem, su ve korozyondur. Sonuç olarak soğutuculu kurutucuların soğutma için harcadığı elektrik enerjisi de hesaba katılınca elektrikli kurutucuların performans ve işletme giderlerinin ekonomikliği tartışmaya her zaman açıktır.

Kimyasal Kurutucular (dessicant, adsorption air dryers)

Soğutuculu hava kurutma cihazlarının yukarıda anılan sakıncalarının ortadan kaldırılması amacıyla kimyasal basınçlı hava kurutma cihazları geliştirilmiştir. Bu ciihazlar bünyelerinde doğal yada sentetik nem alıcılar barındıracak şekilde dizayn edilmişlerdir. Tesis edildikleri sistemlerde oluşan neme bağlı korozyon ve sonucundaki arızaları bertaraf ederler. Cihaz prensip olarak şu bölümlerden oluşur.

a) Fitre grubu
Bu bölümde otomatik su tahliye fitreleri ve partikül filtresi bulunur, basınçlı hava ilk girişini bu bölümden yapar.

b) Yağ tutucu adsorban grubu
Cihazın ikinci bölümü olan bu bölgede basınçlı havanın içindeki yağ ve buhar fazındaki yağ ve diğer safsızlıkların buharları tutulur.

c) Nem tutucu adsorban grubu
Cihazın son bölümü olan bu grubun görevi nem fazındaki suyu tamamen tutarak çiğlenme noktasını düşürmektir.

Bu cihazlar üretici firmaların dizaynları doğrultusunda muhtelif tiplerde üretilmektedir.

1- Mini hava kurutma cihazları (duvar tipleri)
2- Tank tipi hava kurutma cihazları
3- Kule tipi hava kurutma cihazları

Kimyasal hava kurutma cihazları nasıl çalışır?

Bu cihazlar bünyelerinde barındırdıkları muhtelif nem alıcılar yardımı ile basınçlı havanın içindeki safsızlıkları kendilerine çekerek bünyelerine toplarlar (adsorbsiyon). Bu ürünlere genel olarak adsorban adı verilir. Zaman içinde adsorbanların içinde biriken nem miktarı kurutma cihazının cinsine göre ürünlerin bünyesinden uzaklaştırılır. Bu uzaklaştırmanın şekline göre de kurutma cihazları belirli gruplara ayrılır.

a) Nem alıcılarının değiştirildiği yada kurutulduğu (keseli) cihazlar
b) Desorbsiyon metodu ile nem alıcıların bünyesinden nemin uzaklaştırıldığı cihazlar
c) Bir ısıtıcı yardımı ile nem alıcıların kurutulduğu cihazlar.
d) Bir vakum pompası yardımı ile kurutucuların bünyesindeki nemin atıldığı cihazlar.

Dessicant (Nem alıcı) nedir?

Bağıl nem yada mutlak nemi ortamdan alarak bünyesine toplayan sentetik ya da doğal bileşiklere genel olarak Dessicant adı verilir. Bu ürünler günlük yaşamda sıkça karşımıza çıkarlar, çoğunlukla bir kese içinde dizayn edilerek nemi alınması istenen kapalı hacme yerleştirilirler.

Adsorban nedir?

Nem alıcıların bazı cinsleri nemi bünyelerine içlerindeki küçük kanallar vasıtası ile toplayarak hapsederler. Bu ürünler doğal kil bileşikleri olup içlerindeki kanal çaplarına göre sınıflandırılırlar (Armstrong). Aktif karbon, aktif alumina, moleküler siv en çok bilinen ve kullanılan adsorbanlardır. Moleküler siv kelimesi de moleküler elek anlamında olup muhtelif kanal çaplarına göre nem ve farklı gazların tutulmasında kullanılır.

Çiğlenme ve çiğlenme noktası nedir?

Atmosferdeki ve basınçlı hava tesiatının içindeki havanın içinde daima bir nem miktarı mevcuttur. Bu nem miktarı atmosferde ısıya, basınçlı havada basınca bağlı olarak artar. Bu artma kritik bir noktaya geldiğinde nem yoğuşur ve ortaya su çıkar. Bu olaya çiğlenme ve suyun görüldüğü kritik noktaya da çiğlenme noktası denir.

Nasıl bir adsorbsiyonlu hava kurutma cihazı seçmeliyim?

Basınçlı hava kullanıcıları işletmelerinde tükettikleri havanın (lt/dak) miktarına göre kompresör seçimi yaparlar. Bu seçim ne kadar doğru olursa olsun seçilecek olan hava kurutma cihazının cinsi ve kapasitesi çok önemlidir. Bir örnek vermek gerekirse, yanlızca boya yapılan bir tesiste kullanılacak olan hava kurutma cihazı bir duvar tipi cihaz olabilir. Burada dikkat edilecek olan husus yanlızca boya tabancasının ucuna gelen hava miktarıdır. Duvar tipi cihaz finaldeki boya tabancasının hemen arkasında tesis edilerek kullanılmalıdır. Eğer boyahanenin yanında işletmede CNC tezgahlar (lazer, plazma, torna, freze) da mevcutsa duvar tipi cihaz yada cihazlar yetersiz kalacak ya da tesisleri ekonomik olmayacaktır. Bu aşamada orta ölçekli işletmeler için geliştirilen pano tipi cihazlar seçilmelidir. İşletmenin alan olarak büyümesi hava tesisatının boyunu da doğru orantılı olarak arttıracaktır. Böyle durumlarda ise tank tipi veya kule tipi cihazlar tercih edilerek kompresör odasında tesis edilmelidir.

Vidalı Kompresör